Kuigi jaanuar ei ole traditsiooniliselt aktiivne aiatööde kuu, pakub see võimalusi kevadeks ettevalmistusi teha ja aeda hooldada. Pisut planeerimist, tööriistade korrastamist ja taimede kaitsmist aitab tagada, et kevadel ootab sind ees terve ja elujõuline aed.
1. Jälgi taimede ja puude seisukorda
Jaanuarikuised temperatuurikõikumised võivad kahjustada aias olevaid taimi ja puid. Kontrolli regulaarselt, kas noorte puude tüvedel on pragusid või külmakahjustusi. Kui tüved on kaitsmata, on viimane aeg need mähkida spetsiaalsete katetega või katta kuuseokstega.
Samuti jälgi, kas lund on kogunenud põõsastele ja okaspuudele – rasked lumekiht võivad oksi murda. Raputa lumi ettevaatlikult maha, et vähendada raskust okstel ja vältida okste vigastamist.
2. Kaitse taimi metsloomade eest
Talvel võivad metsloomad, näiteks jänesed ja kitsed, aias kahju teha, närides puukoort ja taimi. Paigalda tüvede ümber kaitsevõrgud või -katted, et vältida loomade ligipääsu. Samuti võib lume pealt nähtavad taimed katta kuuseokste või riidega, mis takistavad loomade ligipääsu.
3. Kontrolli ja hoolda tööriistu
Külmal ajal on ideaalne aeg hooldada ja korrastada aiatehnikat. Puhasta kõik tööriistad mustusest ja roostest ning terita noad ja labidad. Kui sul on muruniiduk või muid mootoriga masinaid, veendu, et need on kevadeks ettevalmistatud – näiteks kontrolli kütusepaaki ja õlitaset.
4. Planeeri kevadist külvi
Jaanuaris on suurepärane aeg mõelda järgmise aiahooaja plaanidele. Varu aega, et valida välja seemned ja taimed, mida tahad kevadel aeda või lillekastidesse istutada. Kui kasvatad oma köögivilju või lilli, siis telli vajalikud seemned juba varakult.
5. Alusta aknalauaaiaga
Kui sinu sooviksid juba praegu näpud mulda pista, võid jaanuaris alustada väikese aknalaual kasvatatava aiaga. Istuta ürte, nagu basiilik, tüümian ja petersell. Aknalauaaed ei nõua suurt pingutust, kuid toob koju pisut rohelust ka kõige külmematel kuudel.
6. Hoolitse lindude eest
Linnud on talvel suured aiasõbrad, kes aitavad hoida tasakaalus kahjurite hulka. Paigalda linnumajad ja hoia söögimajades toit kättesaadav. Paku neile seemneid, teravilja ja rasvapalle.
7. Jälgi talveilma prognoose
Jaanuaris võib esineda järske temperatuurikõikumisi ja lumesadu. Jälgi ilmaennustusi, et vajadusel taimi kaitsta. Kui on oodata sulailmu, kontrolli, et liigne vesi pääseks taimede juurest ära ega tekiks jääkihti, mis võib taimi kahjustada.
Telli pilt pildipangast. Fotod loodusest, asulatest ja hoonetest. Samuti makrofotod ja drooniga tehtud pildid.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.